Árvíz és fecskepusztulás | Így tört be fölénk a Borisz ciklon!

Borisz ciklon fecskepusztulás árvízek

Árvíz és fecskepusztulás | Így tört be fölénk a Borisz ciklon!


Kiszámíthatatlan, a végső klímafelborulás felé robogó időkben nehéz már azt mondani bármiféle időjárási jelenségre, hogy “kivételesen emlékezetes”, hisz naponta dőlnek meg rekordok. Mi is egyre másra hoztuk a rekordokról szóló híreket szinte egész nyáron, de nem azért, mert erre függtünk rá vagy ettől remélünk olvasottságot, hanem mert ezek a rekordok most túlmutatnak önmagukon. Ezek a számok a matematika, a statisztika univerzális Tejút-szerte érthető nyelvén írják le, hogy miben vagyunk épp. És hogy ez a kor, minek a kora is voltaképp. Ez a kor az egyensúlyvesztés, az anomáliák tartósulásának, a nagy átalakulásnak a kora.

Másként: ez a kor a bioszféra válaszának kora.

Azokat az időket éljük most mi mindannyian, szépen együtt, ki így, ki úgy, ki tudva, ki a legnagyobb tudatlanságban, amikor a Föld élő szerveződése a bioszféra egyéertelmű és radikális választ ad a jelenlétünkre. Pontosabban arra a létformára, amivel beékelődünk eddig jól működő rendszerébe és egyensúlyába.

Nehéz ilyen körülmények között bármiféle jelenséget kiemelni a hétköznapok destabilizált sodrásából, és egyre nehezebb lesz, ám mégis: időnként akadnak sarokpontok, jobban érthető vagy könnyebben megragadható “pillanatok”, időablakok. Ilyen volt 2017 nyara, amikor egyértelművé vált, hogy a sarkvidéki területeken is tombolhat a hőség hónapokig, és a távoli Alaszka tundrával határos tajgáin is tombolhatnak megfékezhetetlen erdőtüzek, s a továbbiakban az erdőtűz már nemcsak a déli vidékek nyári mumusa lesz.


Ebben a videóban 2018 március 20-25. közötti felvételeket láttok! | Videó: Centauri

Aztán jött Magyarországon 2018 tavasza,

amikor a visszájára fordult minden, és március végéig kemény téllel küzdöttünk. Amikor március huszadikán még még nyoma sem volt a tavasznak, mínusz 10 fok volt és térdig érő hó. Sokan emlékszünk azokra a hetekre azért is, mert az volt az utolsó olyan időszak, amikor még olyan madártömegeket láttunk a madáretetőkön, mint amiket megszokhattunk mondjuk a kilencvenes években vagy az ezredforduló után még pár évig.

Szintén nehéz volna elfelejteni 2022 nyarát, az évszázad aszályával. Még ha nem is volt ennyire szélsőséges 2024 ősze, az utóbbi két hét, két okból emlegetni fogjuk még. Vagy a fecskepusztulás miatt, vagy a rekord közeli dunai áradás okán. De leginkább azért, mert mindkettőt ugyanaz az időjárás helyzet, a Borisz ciklon okozta.

Felkerült a Youtube-ra egy videó a ciklon mozgásáról, így mostantól könnyen elérhető, könnyen idézhető vagy beágyazható bármely cikkbe vagy elemzésbe a Borisz látképe az űrből. A felvételen jól kiütközik Borisz vehemenciája. Hogy mekkora erővel tört le délre-délkeletre, és az is, hogy pontosan mi vezetett a fecskepusztuláshoz és az áradásokhoz.

Az ok mindkét esetben ugyanaz.


A Kárpát-medencébe hirtelen betörő Borisz

az Alpok fölött gellert kapott, belassult, és épp fölöttünk frontból örvénnyé alakult. Vagyis tartósan itt maradt, és nem robogott át fölöttünk. Emiatt adott le szokatlanul sok vizet Ausztria légterében, ami aztán a Dunán hatalmas és kockázatos áradathoz vezetett. És ugyancsak emiatt nem javultak a körülmények időben a Balatonnál.

Utóbbi esetben a nálunk tartózkodó több százezernyi fecske 1-2 napot kibírt volna, de Borisz jóval tovább örvénylett fölöttünk. Újra és újra megélénkülő széllel, újra és újra megeredő esőkkel, és radikális hideggel. A ciklon előtt még 38 fokos csúcsokat mértünk, majd két nappal később a napi csúcs már csak 10-11 fok volt.

Persze ismét hozzá lehet tenni, hogy mindig is voltak ilyen heves betörések. Igen. És azt is el lehet mondani – sőt számokkal is igazolhatjuk már játszi könnyedséggel -, hogy az efféle anomáliák egyre gyakoribbak, és a világ csodája, sőt az univerzum csodája volna, ha a következő évtizedben ez a gyakoriság nem fokozódna nagyságrendekkel.

Íme Borisz,

akinek 2024 szeptemberében a nagy fecskepusztulást és egy hatalmas dunai árhullámot köszönhettünk. A ciklon, aki tematizált legalább két hetet. A ciklon, aki ezzel együtt is csak előképe azoknak a ciklonoknak, akik pokoli sűrűségben, egyre növekvő intenzitással érkeznek majd szép sorjában, ahogyan azt a globális felmelegedés fizikája és matematikája, a káosz logikája – és a mi sorsunk is – szigorúan megköveteli.


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több időjárás

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Megkezdődött a csillagászati ősz

Vasárnap, szeptember 22-én 14 óra 43 perckor kezdődött a csillagászati ősz. Ekkor következett be a nap-éj egyenlőség. Az őseink ilyenkor hálát adtak a természet bőkezű…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük