“Bolygóvédelmi küldetés” indul aszteroidabecsapódás ellen

aszteroidabecsapódás

“Bolygóvédelmi küldetés” indul aszteroidabecsapódás ellen


Az Európai Űrügynökség (ESA) ma, (október 7-én), magyar idő szerint 17 órakor lövi fel Hera nevű műholdját a floridai Cape Canaveralról, egy SpaceX Falcon 9-es rakétával. A Hera műhold küldetése, hogy a Didymos nevű, a Földre potenciális veszélyes aszteroidát vizsgálja.

Hogyan lehet eltéríteni egy kisbolygót?

A kisbolygót 1996-ban fedezték fel, 2003-ban pedig megtalálták apró, csupán 160 méteres holdját, a Dimorphost, amellyel kettős rendszer alkot. Ezen jellege miatt az aszteroidát ekkor Didymosnak nevezték el, ami a görögül ikret jelent. 2022-ben a NASA már indított egy küldetést a Dimorphoshoz, melynek az volt a célja, hogy letesztelje, mit történik, ha egy aszteroida űreszközzel ütközik, és hogyan lehet eltéríteni egy ilyen kisbolygót.

Az ütközés egyik tanulsága az volt, hogy az előzetes számításoknál lényegesen nagyobb porfelhő és pályamódosítás történt. Most a Hera segítségével még többet szeretnének megtudni arról, hogya vitelezhető ki egy esetleges jövőbeli aszteroida-eltérítő küldetés. Az aszteroidák anyagáról, anyagsűrűségéről ugyanis jelenleg kevés még az információ, ezek nélkül pedig kiszámíthatatlan, milyen eltéréseket okoz a kisbolygó pályájában egy rakétával való ütközés vagy robbantás. A Hera egyúttal segíti az aszteroidák geofizikájának, valamint a Naprendszer kialakulásának és evolúciós folyamatainak megértését is.


Itt látható élőben a kilövés

Fő űrszondájában két mini műhold is helyet kapott, amelyek a kisbolygóhoz érve kilökődnek és pályára állnak. Így összesen három műhold fog képeket készíteni, méréseket, megfigyeléseket végezni.

Magyar kutatók is segítenek

A küldetésben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói is részt vesznek, akik a szonda szemeit, vagyis a hat optikai kamerát kalibrálták. Ők kalibrálják majd a szondáról érkező képeket is, hogy az elemzéseket végző tudósok pontos alapanyagból dolgozhassanak.

A BME Gépészmérnöki Kar Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszékének (MOGI) munkatársai nem először vesznek részt űrküldetésben. Ábrahám György professzor már az 1980-as években tesztelte a NASA Vega űrprogramja kameráit. Kovács Gábor tudományos munkatárs és Nagy Balázs Vince egyetemi docens 2006-tól közreműködött a sikeres NASA Dawn küldetésben.

A Hera-projektben a kalibrációs feladatokat tudományos és mérnöki szempontból Kovács Gábor és Nagy Balázs Vince végezte, Pizág Bertalan, a tanszék adjunktusa a földi egységek kalibrációjában vett részt, egyes feladatokba hallgatókat is bevontak. A kamerák vizsgálata két esetben a BME laboratóriumában, saját fejlesztésű műszerekkel történt, de külföldi helyszíneken, Hollandiában (ESTEC) és Németországban is dolgoztak a Műegyetem kutatói.

“A különböző feladatokat ellátó kamerákat több szempont szerint vizsgáltuk: az egyenletes képalkotást, a hullámhossz szerinti érzékenységet, a szenzorok abszolút érték szerinti érzékenységét, valamint az optikai torzításuk jellemzőit. Ezekre a vizsgálatokra azért volt szükség, hogy a tudósok a valóságot lássák, ne pedig azt a képet, ami a szenzorok és az optikai rendszerek sajátosságaiból adódik. Az érzékenységi paraméterek megismerésére a megfelelő expozíciós idők meghatározásához volt szükség, illetve hogy a fényviszonyok változását is le tudja követni a kamera” – közölte Nagy Balázs Vince, a projekt BME-s koordinátora. A nyers és korrigált képek tárolása is az ő dolguk, az ehhez szükséges szerverek már működnek. Várják az első tesztképeket a Földről és a Holdról, valamint a csillagképekről.

Fontos lépés az aszteroidakutatásban

A Hera előreláthatólag 2027-ben éri el a Didymos kisbolygót és annak Dimorphos holdját. Az űrszonda elhalad majd a Mars mellett, ahol úgynevezett hintamanővert hajt végre. Az ESA vezetői még nem határozták meg a misszió pontos kifutását, de terveik szerint az egyik mini műhold leszáll a Dimorphos felszínére. A Hera-küldetés fontos lépés lehet az aszteroidakutatásban.

Az ESA újabb kutató missziója az előkészítés fázisában van és a 2029-ben a Föld-Hold távolság alig tizedén belül elhaladó Apophis aszteroidát célozza meg.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több kozmosz

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük