🕼 JĂ©gvĂĄgĂł | RegĂ©ny a tengeren Ă©s a valĂłsĂĄgon tĂșlrĂłl

Centauri JĂ©gvĂĄgĂł

Centauri | JĂ©gvĂĄgĂł

SzerezzĂ©tek meg, ha nincs pĂ©nzetek, akkor lopjĂĄtok el, jobb esetben kĂ©rjĂ©tek ajĂĄndĂ©kba karĂĄcsonyra, aztĂĄn kezdjetek vĂ©gre sajĂĄt Ă©letetek fƑszereplƑi lenni. (Kulturpart)
Ha angol nĂ©v ĂĄllna a cĂ­mlapon, simĂĄn elhinnĂ©m, hogy egy ragyogĂł amerikai regĂ©ny briliĂĄns fordĂ­tĂĄsĂĄt olvasom. (
) SzĂĄndĂ©kosan fogalmazok homĂĄlyosan, hogy ne lƑjem le a poĂ©nt, amely izgalmasabb, rejtĂ©lyesebb Ă©s vĂĄratlanabb, mint egy remekbe sikerĂŒlt mozgalmas, szĂ­nes, mai amerikai akciĂłthrillerĂ©. EgyĂ©bkĂ©nt ahhoz hasonlĂłan lebilincselƑ is, regĂ©nynek pedig hibĂĄtlanul professzionĂĄlis. (Élet Ă©s irodalom)

centauri jĂ©gvĂĄgĂłRegĂ©ny a tengeren Ă©s a valĂłsĂĄgon tĂșlrĂłl

Centauri, a “titokzatos Ă­ró” nem az Államokban Ă©l, elsƑ regĂ©nye mĂ©gis egy hamisĂ­tatlan, modern amerikai nagyregĂ©ny. HĂĄtborzongatĂł balesetek, merĂ©nyletek, agymƱtĂ©tek, kocsmĂĄzĂĄsok, vĂĄlsĂĄgok, Ă©s szerelmi csalĂłdĂĄsok jelölik ki az ifjĂș Dan Coolbirth ĂștjĂĄt, hogy aztĂĄn a nĂĄlĂĄnĂĄl jĂłval idƑsebb AngelicĂĄval folytatott romĂĄncĂĄt egy kettƑs gyilkossĂĄg szakĂ­tsa meg. Ekkor elkezdƑdik a road movie, Dan KaliforniĂĄbĂłl Ă©szak felĂ©, MontanĂĄba menekĂŒl, ahol a vad szĂ©psĂ©gƱ Ă©s kĂŒlönös kĂ©pessĂ©gekkel megĂĄldott indiĂĄnlĂĄny, TĂ©a keresztezi az ĂștjĂĄt.
Szinte filmszerƱen ĂĄll össze egy extravagĂĄns, ƑrĂŒlt, mĂ©gis sok szempontbĂłl fĂĄjĂłan ĂĄtlagos csalĂĄd törtĂ©nete, miközben szĂĄmos jellegzetes Ă©s felejthetetlen figura bukkan föl, ĂĄttĂ©telesen pedig fontos szereplƑkkĂ© lĂ©pnek elƑ olyan Ă­rĂłk, mint Salinger vagy Melville, sƑt fĂ©ny derĂŒl arra is, hogy mi köti össze a famĂ­liĂĄt Jack Londonnal. Dan, a maga kamaszos mĂłdjĂĄn, durva kritikĂĄval illeti a vilĂĄgot, fƑkĂ©nt a szĂŒleit – mĂ©g az imĂĄdott nagyit is, aki lökött barĂĄtai segĂ­tsĂ©gĂ©vel igyekszik “tökös gyereket” faragni belƑle -, ugyanakkor remek humora van. Azt viszont nehĂ©z eldönteni: Dan Ăștja a mĂșltba visz, vagy egy olyan vilĂĄgba, ahol Ă©lƑ ember mĂ©g nem jĂĄrt.

MegrendelhetƑ itt


Vélemények a Jégvågóról

MerĂ©sz, szerves, lendĂŒletes, fordulatos, nem akĂĄrmilyen nyelv- Ă©s ritmuskĂ©szsĂ©grƑl ĂĄrulkodĂł regĂ©nyt Ă­rt Centauri. Üt, mint a jĂ©gvĂĄgĂł. De nem megfoszt, hanem elhalmoz. (BazsĂĄnyi SĂĄndor, MƱĂșt, 2014/6)

Centauri bĂĄmulatos magyar modulĂĄciĂłkban zongorĂĄzza vĂ©gig az amerikai regĂ©nystĂ­lusok klaviatĂșrĂĄjĂĄt, egyarĂĄnt tud a zsigerien trĂĄgĂĄr hasonlatok Ă©s a himnikus szĂĄrnyalĂĄs metaforĂĄinak nyelvĂ©n
 (TakĂĄcs Ferenc, MozgĂł VilĂĄg, 2014/5)

A JĂ©gvĂĄgĂł szavaival Ă©lve a magyar prĂłzĂĄban „valami zsĂ­rĂșj törtĂ©nik” – ezt Ă©rezheti az olvasĂł, amikor kĂ©zbe veszi Centauri elsƑ regĂ©nyĂ©t. (Irodalmi Jelen)

A könyv nem öncĂ©lĂșan trĂĄgĂĄr, hanem az elbeszĂ©lƑ generĂĄciĂłja, a mai huszonĂ©vesek egyszerƱen Ă­gy beszĂ©lnek. ZabhegyezƑ ez, magyar zabhegyezƑ, amerikai köntösben, telis-tele utalĂĄsokkal Ă©s mĂĄs könyveket kontextusba hozĂł sztorizĂĄssal. Mert az egĂ©sz Ă©letĂ©t Ă©s vilĂĄgot unĂł huszonĂ©ves elbeszĂ©lƑ srĂĄcbĂłl lesz a könyv vĂ©gĂ©re fƑhƑs. BeavatĂł könyv Centauri JĂ©gvĂĄgĂłja, jobb, mint az Ă©rettsĂ©gi vagy a diploma. Mibe avat be? Abba, hogyan legyĂŒnk sajĂĄt Ă©letĂŒnk fƑhƑsei. Abba, hogyan prĂłbĂĄljuk lekĂŒzdeni a szĂŒleinktƑl rĂĄnk hagyomĂĄnyozott ƑrĂŒletet. Hogyan kezdjĂŒnk el vĂ©gre Ă©lni. Igen, sok könyv szĂłl errƑl, talĂĄn van pĂĄr olyan, amit fiataloknak Ă­rtak Ă©s az Ƒ nyelvĂŒkön is szĂłlal meg, de szerintem nagyon kevĂ©s teszi ennyire mesterien. ÁlruhĂĄban van a könyv, a nagymagyar ĂĄlvalĂłsĂĄgbĂłl kirĂĄntva, ĂĄlruhĂĄs szerzƑvel mögötte, mely Ă©ppen azt a rengeteg negatĂ­v Ă©s kanonikus tudatszƱkĂ­tƑ hĂĄtsĂł gondolatot Ă©s jelentĂ©stapadĂĄst teszi lehetetlennĂ©, ami a kortĂĄrs magyar irodalom rĂĄkfenĂ©je. Ezt a könyvet olvashatod nyugodtan Ășgy, hogy fogalmad sincs, ki a szerzƑje, vagy hogy most ez magyar, vagy nem magyar. HipokritĂĄknak, mĂĄniĂĄkus unatkozĂłknak nem ajĂĄnlott, de kötelezƑ. Fiataloknak viszont, akiknek teli a töke a hipokritĂĄkkal Ă©s az unalmasokkal, igen-igen jĂł cucc. SzerezzĂ©tek meg, ha nincs pĂ©nzetek, akkor lopjĂĄtok el, jobb esetben kĂ©rjĂ©tek ajĂĄndĂ©kba karĂĄcsonyra, aztĂĄn kezdjetek vĂ©gre sajĂĄt Ă©letetek fƑszereplƑi lenni. (Kulturpart)

A Coolbirth csalĂĄd fotelba szögezƑ sztorikkal Ă©s szĂĄllĂłigegyanĂșs bemondĂĄsokkal a szĂ©lesebb olvasĂłközönsĂ©get is elĂ©rheti. Dan elbeszĂ©lĂ©smĂłdjĂĄban, stĂ­lusĂĄban vĂ©gig ott kĂ­sĂ©rt Holden Caulfield emlĂ©ke, de a nyilvĂĄnvalĂł Ă©s bevallott rĂĄjĂĄtszĂĄs ĂŒgyesen van megoldva: sokkal inkĂĄbb hasznĂĄlja Salingert ugrĂłdeszkĂĄnak, mint biztonsĂĄgot adĂł ĂĄllvĂĄnynak. (Magyar Narancs)

A regĂ©ny ugyanis bizonyos szempontbĂłl mĂ©gis leleplezƑ erejƱ: pontosan felidĂ©zi a szerzƑ prĂłzai vilĂĄgĂĄt, vagyis eltĂ©veszthetetlenĂŒl centauris. Az Ă­rĂłi (ĂĄl)nĂ©v vĂ©glegessĂ© vĂĄlt, megszilĂĄrdult. A regĂ©ny ugyanakkor jĂłval több, mint a korĂĄbbi munkĂĄk felidĂ©zĂ©se. A JĂ©gvĂĄgĂł egy szokatlanul nyers, felpörgetett törtĂ©net, amely egyszerre idegen, Ă©s mĂ©gis rendkĂ­vĂŒl ismerƑs. Mintha egy Ă­zig-vĂ©rig Ă©szak-amerikai prĂłzĂĄt a szerzƑ nyakon öntött volna egy adag latin mĂĄgiĂĄval, Ă©s mindezt magyar nyelven, a magyar olvasĂł valĂłsĂĄgĂĄt szem elƑtt tartva formĂĄlta volna regĂ©nnyĂ©. A vĂ©geredmĂ©ny egy kĂŒlönleges, letehetetlenĂŒl izgalmas regĂ©ny, az Ă©v egyik kĂŒlönleges meglepetĂ©se. (Magyar Nemzet)

2013 kĂ©t legfontosabb könyvĂ©lmĂ©nye Centauri JĂ©gvĂĄgĂłja Ă©s Houellebecq A csĂșcson cĂ­mƱ regĂ©nye volt. Ahogy Weiner Sennyey Tibi barĂĄtom fogalmazott, Centauri megĂ­rta “a magyar ZabhegyezƑt”. A könyv hiperlaza nyelve Ă©s a termĂ©szetbe visszavezetƑ törtĂ©nete Ășgy hasĂ­t a magyar olvasĂł fejĂ©be, mint a jĂ©gvĂĄgĂł. AztĂĄn meg ott ĂĄll hetekig meglĂ©kelt koponyĂĄval a valĂłsĂĄgban, MagyarorszĂĄgon, San FransiscĂłban Ă©s MontanĂĄban, Ă©s legszĂ­vesebben venne magĂĄnak egy erdei lakot, hogy ott Ă©ljen. Egy amerikai nagyregĂ©ny szĂŒletett magyar alkotĂłtĂłl. Nem semmi. A csĂșcson csak most jutott el hozzĂĄm, Ă©s nem is tudom, olvastam-e a 21. szĂĄzad problĂ©mĂĄival ilyen alaposan foglalkozĂł regĂ©nyt. PTSD, turizmus, terrorizmus, lĂ©lek, perverziĂł, nagyvĂĄros, vidĂ©k, bevĂĄndorlĂĄs, EurĂłpa vs. Ázsia, gazdasĂĄg vs. mƱvĂ©szetek – ezeket a tĂ©mĂĄkat Ă©rinti. Ja, Ă©s persze az egĂ©sz egy hatalmas terĂĄpia, egy modern mese felnƑtteknek huszonnyolcas karikĂĄval. (PrĂłzanostra)

Ez a csĂĄvĂł (Centauri) igazi mĂ©dium, eurĂłpai indiĂĄn, reliktum, jĂĄr erdƑt-mezƑt, ismeri a gombĂĄkat, a fĂŒveket, meg hogy milyen mĂ©zet kell enni levertsĂ©g ellen. És van benne valami Ƒsi nyugtalansĂĄg, erƑ, hit a termĂ©szet rendjĂ©ben. BĂĄrmirƑl beszĂ©l, az Ă©rdekel. (Irodalmi Jelen)

Centauri zavarba ejtƑ jelensĂ©g. Arc nĂ©lkĂŒl, Ă­rĂłi (ĂĄl) nĂ©ven alkotva, az irodalom ĂĄrnyĂ©kos terĂŒletein rejtƑzik. IgazĂĄn titokzatossĂĄ azonban mĂ©gis a szövegei teszik. PrĂłzĂĄja idegenĂŒl szĂłl magyarul. Egy rĂ©szleteiben ismerƑs vilĂĄgot Ă©pĂ­t fel, a vĂ©geredmĂ©ny azonban mĂ©gis kĂŒlönbözik mindattĂłl, amihez hozzĂĄszoktunk. MĂĄr novellĂĄskötetei megjelenĂ©sekor is több kritikusa megjegyezte, mintha Centauri a semmibƑl, elƑzmĂ©nyek nĂ©lkĂŒl bukkant volna föl. JĂ©gvĂĄgĂł cĂ­mƱ Ășj regĂ©nye kapcsĂĄn ez a gyökĂ©rtelensĂ©g – ha lehet – mĂ©g hangsĂșlyosabbĂĄ vĂĄlt. (Magyar Nemzet)

Furcsa könyv a JĂ©gvĂĄgĂł. OlvasĂĄsa közben sokkal fontosabb kĂ©rdĂ©sek merĂŒlnek fel, mint a megskalpolt nagypapa hatĂĄsa a csalĂĄdi pszichĂ©re. PĂ©ldĂĄul olyasmik, hogy tulajdonkĂ©ppen mit is tartunk a kezĂŒnkben. CsalĂĄdregĂ©nyt? SzatĂ­rĂĄt? KissĂ© kĂ©sƑn indulĂł coming of age törtĂ©netet? A posztmodernnek mĂ©gsem a ravatalĂĄra kerĂŒl a virĂĄg, mint ahogy azt a szerzƑ korĂĄbban ĂĄllĂ­totta? Fogalmam sincs. NevezzĂŒk mondjuk olyan irodalmi jĂĄtĂ©knak, amit komolyan kell venni. Ha megprĂłbĂĄlnĂĄnk elhelyezni a mai magyar irodalomban, ismĂ©t bajban lennĂ©nk. Centaurinak kĂŒlön polcon a helye.

Centauri a kortĂĄrs magyar irodalom egyik legrejtĂ©lyesebb jelensĂ©ge, prĂłzĂĄja pedig kĂ­vĂŒl ĂĄll mindenen, amit eddig ismertĂŒnk. Ha nem tudnĂĄnk, hogy magyar, könnyen hihetnĂ©nk, hogy nagy amerikai regĂ©nyĂ­rĂłval van dolgunk, mĂĄskor azt, hogy komoly sci-fi szerzƑvel, megint mĂĄskor a franciĂĄkat kellene emlegetnĂŒnk. PrĂłzĂĄjĂĄnak ereje Ă©pp a stĂ­lusok közti ugrĂĄndozĂĄsban rejlik, minden Ă­rĂĄsĂĄban Ășjabb szemĂ©lyisĂ©get ölt, lehetetlennĂ© tĂ©ve, hogy valaha is tetten Ă©rjĂ©k. (Könyvesblog)

Az univerzum magyar hangja (Könyvesblog)

A JĂ©gvĂĄgĂł ugyanis nem egyetlen regĂ©ny, hanem rögtön kettƑ. Az elsƑ az abszurd csalĂĄdi törtĂ©netektƑl egy kĂŒlönösen vĂ©resre sikerĂŒl mentƑakciĂłig tart (257. o.), a mĂĄsodik pedig onnan kezdƑdik. Oaklandet felvĂĄltja a vadregĂ©nyes Montana, Ă©s a helyszĂ­nnel egyĂŒtt a regĂ©ny hangneme is megvĂĄltozik. (
)KĂ©t ennyire kĂŒlönbözƑ felvonĂĄs könnyedĂ©n szĂ©tcsĂșszhatna, de Centauri regĂ©nyĂ©ben Ă©szak Ă©s dĂ©l között nem ĂĄthidalhatatlan a kĂŒlönbsĂ©g. Minden a helyĂ©n van, se hiĂĄnyĂ©rzet, se feleslegesen összekapcsolt törtĂ©netszĂĄlak. (
) Centauri prĂłzĂĄja vĂ©gtelen Ă©s megfejthetetlen. Nagy elƑdök jegyeit mixeli popkulturĂĄlis Ă©s irodalmi utalĂĄsokkal, mĂĄgikus Ă©s könyörtelen realizmussal, Ă©s az egĂ©szbƑl Ășgy hoz lĂ©tre valami jellegzetesen centaurisat, hogy mĂ©g azt sem tudnĂĄnk megmondani, mitƑl jellegzetes. InkĂĄbb csak minden egyszerre. KĂŒlön polcon a helye. (Könyvesblog)

Thomas Pynchon SĂșlyszivĂĄrvĂĄnya is ebbe a sorba tartozik. (SzerzƑje kerĂŒli a nyilvĂĄnossĂĄgot, nem jelenik meg a dĂ­jĂĄtadĂłkon, Ă©s tizenĂ©ves kora Ăłta nincs rĂłla publikus fĂ©nykĂ©p.) Itt azonban valaki mĂĄskĂ©pp szövögeti a fikciĂł labirintusĂĄt, nagyon költƑien Ă©s gördĂŒlĂ©kenyen. Az ironikus lĂ­raisĂĄg Ă©s a bƱn kĂĄbĂ­tĂł elegyĂ©nek szaga ĂĄtjĂĄrja a szöveg regisztereit. (NĂ©pszabadsĂĄg)

A regĂ©ny ĂŒgyesen jĂĄtszik a koponyalĂ©kelĂ©ssel Ă©s a jĂ©gvĂĄgĂł motĂ­vumĂĄval az Elemi ösztön cĂ­mƱ film kultikus jelenetĂ©tƑl kezdve a modern vilĂĄg zombigyĂĄrtĂł tevĂ©kenysĂ©gĂ©nek Ă©rzĂ©keltetĂ©sĂ©ig. A zĂĄrlatban teljesen Ășj Ă©rtelmet nyer az eszköz, miközben a nĂ©gyszĂĄztizennĂ©gy oldalas könyv is jĂ©gvĂĄgĂłvĂĄ vĂĄltozik, a szemĂŒregen keresztĂŒl Ă©szrevĂ©tlenĂŒl hasĂ­t az ember agyĂĄba, Ă©s felĂŒlĂ­rja korĂĄbbi olvasmĂĄnyĂ©lmĂ©nyeinket. (Irodalmi Jelen)

Holden Caulfieldot az keni a falhoz, „mikor olyan a könyv, hogy az ember a vĂ©gĂ©n azt szeretnĂ©, ha az Ă­rĂł iszonyĂș jĂł haverja lenne, akit akkor hĂ­v fel, amikor akar.” (23. o. – ZabhegyezƑ, EurĂłpa KönyvkiadĂł, 1992-es kiadĂĄs) Dan Coolbirth-nĂ©l „az ĂŒt, amikor olyan a könyv, hogy az ember a vĂ©gĂ©n szeretnĂ© felhĂ­vni az Ă­rĂłt.” (72.o.) Abban mindketten egyetĂ©rtenek, hogy „ÁmbĂĄr ez nem gyakori.” Salingert a ZabhegyezƑ utĂĄn biztos nem hĂ­vtam volna fel. Centaurihoz viszont nagyon szeretnĂ©k egy telefonszĂĄmot. (Könyvesblog)

Megvåsårolható itt

 

Vélemény, hozzåszólås?

Az e-mail cĂ­met nem tesszĂŒk közzĂ©. A kötelezƑ mezƑket * karakterrel jelöltĂŒk