Először volt a tízéves háború. Ez tavasszal kezdődött és tavasszal is ért véget. Hatvan évvel korábban. Májusban béke volt. Majd következett a húszéves háború, ami húsz évig tartott, nyáron kezdődött és nyáron ért véget. Szeptemberben ismét béke volt. Végül kitört a harmincéves háború. Ez ősszel kezdődött és ősszel ért véget, harmincévnyi öldöklés után. Októberben elcsöndesültek a frontok. November elejére egyszerűen kiürültek a lövészárkok. Az ezredesek, dandártábornokok, marsallok novemberben már nem találtak katonákat. December elején próbáltak még toborozni, de a falvak és a városok egyaránt üresen álltak, pontosabban nem volt bennük férfi, még fiatal férfi vagy nagyobb fiúcska sem. Arról nem szólva, hogy ezredesek, dandártábornokok, vezérkari főnökök és marsallok se igen akadtak. Az a néhány, aki maradt, agyalágyult hülye lett a sok lövöldözéstől, az összességében hatvanévnyi öldökléstől elszállt minden harcikedvük és életerejük, megöregedtek, nemhogy harcolni, de járni is alig tudtak, süketek voltak mindkét fülükre, és amikor ezek közül néhányan itt-ott, véletlenszerűen, a pusztában, a tajgán, a tundraövben, az évekkel korábban elcsatangolt vagy leszakadt, húsz és harminc és negyven évvel korábbi hadifogságból hazafelé vándorló kéttucat férfiból összeblöfföltek egy-egy tizedet vagy fél szakaszt, bármit, amit harci alakulatnak tekinthettek, és mustársárga, vérpöttyös térképeikkel elindultak az utolsó állások felé, majd odaértek, azt kellett látniuk, hogy ott már rég nem folyik semmiféle harc, sőt vér se. A tízéves háborúból visszamaradt csontoknak nyoma sincs. A húszéves háború katonai zubbonyaiból csak itt-ott maradt néhány mandzsettagomb, de az is a porhanyós, vértől fekete tőzeg alatt.
Kapcsolódó 🙂
Akkor még nem tudtam, hogy él valahol a világon egy Centauri nevű íróember. De a 2000 folyóiratot támogttam én is. 🙂 Nem baj, hogy így kapcsolgatok? Vagy hagyjam ezt az oldalaon meg neked, Cen’ ?
https://www.facebook.com/centauriweb/photos/a.913866455310772/1151884814842267/?type=3&theater
Annak idején én is kértelek titeket, hogy támogassátok őket! Interjúkban is többször elmondtam, amikor valamilyen formában az indulásról kérdeztek, hogy a 2000 és a Liget volt az a két műhely, ahol nyitottságra találtam. Mindjárt az első körben, és akkor felfoghatatlanul nagy támogatás volt. Azóta sok minden változott. A szerkesztőségből két hete járt itt valaki nálam szarvasbőgésen 🙂 🙂 🙂
Emlékszem, akkor küldtem is egy nagyon szerény összeget. Ők jelentették meg a Flaubert és a divatot, ugye, Cen’?
A Liget a Pátoszt és sok remek novelladat.
Érdemeik felbecsülhetetlenek. Épp tegnap olvastam újra az Ön vitro veritas-t. ☺️🐕
In vitro veritas, ha nem figyelek, a telefon önállósitja magát 😩
jaj bocs, most látom csak, hogy a link épp erre az akcióra mutat 🙂