Még a klímaváltozás fényében is extrémek a tavaszi hőhullámok

Napsütés

Még a klímaváltozás fényében is extrémek a tavaszi hőhullámok


A World Weather Attribution elnevezésű projekt célja, hogy az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események közötti összefüggéseket vizsgálja. Legfrissebb tanulmányuk szerint a Földközi-tenger nyugati részén a múlt hónapban bekövetkezett rekordhőhullám nem jöhetett volna létre éghajlatváltozás nélkül, de még így is rendkívüli, ami történik, ugyanis egy ilyen mértékű hőhullám előfordulásának az esélye egy a négyszázhoz.

Az északi féltekén idén nagyon hamar, már április utolsó hetében elkezdődött a nyár, amikor Portugália, Spanyolország, Marokkó és Algéria egyes részein a nyári csúcsokig szökött a hőmérséklet.

A legtöbb helyen meg is dőltek az áprilisi rekordok: Portugáliában 36,9, Spanyolországban pedig 38,8 fok volt, amivel megdőlt az áprilisi országos melegrekord. Algériában a hőmérséklet egyes városokban meghaladta a 40 fokot, megdöntve néhány helyi rekordot, Marrákesben pedig megközelítette a rekordot jelentő 41 fokot.


Marrákes

A tanulmány szerint, ha nem lenne klímaváltozás, akkor nem biztos, hogy ez a hőhullám létre jött volna, de ha igen, akkor is több fokkal alacsonyabb lett volna a hőmérséklet. Egy ilyen esemény legalább százszor kisebb eséllyel következett volna be, ha nincs globális felmelegedés.

Ráadásul, ahogyan a bolygó melegszik, a szélsőséges hőség várhatóan súlyosbodni fog a régióban. A Föld már most is több mint egy fokot melegedett, és ha eléri a két fokot, akkor a Földközi-tenger térségében várhatóan még egy fokkal melegebb lesz az idő egy ilyen hőhullám során.

Nemcsak Európa és Afrika, hanem Ázsia nagy része is kánikulában fő: Thaiföldön, Vietnámban, Laoszban, Mianmarban, Bangladesben és Kína egyes részein szintén rendkívüli hőség uralkodott a múlt hónapban. Banglades fővárosában Dakkában közel hat évtizede nem mértek olyan magas hőmérsékletet, mint április 16-án, amikor 40,5 fok volt, Thaiföldön pedig sosem volt még ilyen magasan a hőmérő higanyszála április 14-én, amikor Tak városában egészen 45,5 fokig kúszott.


Dakka

Vietnámban most kezdődnek a legmelegebb nyári hónapok, de Hoi Hszuan állomáson május 6-án beltéren már rekordmeleg volt: 44,1 Celsius-fokot mértek, amivel megdőlt a 2019-es, 43,4 fokos rekord. Egy helyi gazda elmondta, hogy a Da Nang városában uralkodó hőmérséklet miatt a munkásoknak minden eddiginél korábban kellett kezdeniük a napot, és már délelőtt 10 óra előtt be kellett fejezniük a munkát, hogy elkerüljék a hőséget.

Mianmar keleti részén 43,8 fokot mutatott a hőmérő, amihez hasonlóra az elmúlt évtizedben nem akadt példa, miközben India egyes részein a megszokottnál nagyjából három-négy fokkal magasabb a hőmérséklet.

Dél-Ázsia egyes részein ugyan az április és a május gyakran az év legmelegebb időszaka, az idei hőhullám azonban a közelmúlt egyik legsúlyosabbja volt, rekordokat döntve az egész régióban.

Amerikában is szokatlan tavaszi hőség uralkodik, az ország nagy részén a múlt hónapban az átlagosnál melegebb volt az idő, Arizonában és Nevadában a 30 fok feletti tartományba emelkedve. Kaliforniában a gyors hóolvadás miatt árvízriadót rendeltek el, és ezért a Yosemite Nemzeti Parkot is be kellett zárni. Eközben a Földközi-tenger nagy része tartós aszályos időjárástól szenved, amelyet a rendkívüli hőség tovább súlyosbít.

Forrás: Scientific American, MTI, képek: Unsplash


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több klímaváltozás

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több 5G

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Még álmukban is énekelnek a madarak?

    Gabriel Mindlin, a Buenos Aires-i Egyetem fizikusa a 2000-es évek elején kezdett el érdeklődni a madárdal mechanikája iránt. Akkor még azt hitte, hogy ez csak…

    5 hozzászólás

    1. Author

      Update: Véletlenül maradtak fahrenheitben a fokok, de már átírtam, ha esetleg furcsálltátok az adatokat. 🙂

      1. Nemrég találtam a neten egy egyszerű fahrenheit -> celsius átszámítási módot, amivel fejben is könnyen átszámítható az érték. A fahrenheit értékből le kell vonni 30-at, és a maradékot el kell osztani kettővel. Az eredmény nem egészen pontos, de erősen közelítő érték.

        (A Cen’ által régebben megosztott élő amerikai madáretetős videónál szoktam ezt a módszert használni. Ennek a cikknek az olvasásakor is bevált! 🙂 )

        1. Author

          Ó, köszi, ez nagyon jó! 🙂
          Én csak simán beütöttem a kalkulátorba, de ez így egyszerűbb.

          1. A cikkhez én is kiszámoltam volna kalkulátorral pontosan, de csak magamnak – vagy ha nem vagyok net- közelben – megteszi ez a módszer is.

            1. Author

              Igen, ez tök jó módszer.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük