• Slider
  • previous arrowprevious arrow
    next arrownext arrow
    Slider
  • Slider

Újra keselyűk Magyarországon

Érdemes a következő hetekben fokozottan figyelni a ragadozókra, gyakrabban felnézni az égre, és ha köröző madarat látunk, nézzük meg, vajon nem keselyű-e.

2019.10.15. Az október nemcsak szép, de az egyik legmozgalmasabb hónap is. Nemcsak a darvak száma tetőzik ilyenkor, hanem sok egyéb madárfajé is (ahogy a minap arról részletesen írtam, még a közönséges szajkóé is), s lassan elérkezhet az ideje annak is, hogy októberben keselyűket keresünk majd az égen. Ez akár már az idén is igaz lehet, hisz az utóbbi napokban egymástól függetlenül három helyszínen is felbukkantak keselyűk Magyarországon. A birding.hu adatai alapján

október 12.-én 3 példányt Budapest felett láttak, másnap pedig egy-egy madarat Kecel illetve Balmazújváros felett.

Az utóbbi években egyre gyakoribbak a fakó keselyű őszi látogatásai. 2016 október 3. és 5. között két madár Budapesten nézelődött. Az alábbi videóban épp Budatétényben üldögélnek egy magas kéményen, a helybéli dolmányos varjak és szarkák nemtetszésére 🙂


 

Talán a példányszámok is arra utalnak, hogy egyre gyakoribbá válik majd a látogatásuk. 2015 őszén a legnagyobb csapat 19 (!) madárból állt.

Európában négy keselyűfaj él, a fakó keselyű, a barátkeselyű, a dögkeselyű és a szakállas keselyű. A fakó keselyű a leggyakoribb, a fenti esetekben is ő látogatott el hozzánk (de mind a négy faj előfordult nálunk). 200 éve még a Kárpát-medencében megszokott volt a keselyűk látványa, és a középhegységi sziklafalakon találtak maguknak fészkelőhelyeket is.

Később nemcsak nálunk, hanem egész Európában drasztikusan csökkent a létszámuk, elsősorban a nagy gulyák eltűnése és a mérgezések miatt.

Ma már számos védelmi program segíti a keselyűállományok megerősödését, igen hatékonyan. A szépen gyarapodó állományokból kapunk mi is egyre gyakrabban érdeklődőket.

Az öreg keselyűk kevésbé mozgékonyak, de úgy tűnik, hogy a fiatalok, főként ősszel, nagyobb távolságokra is elkóborolnak, talán ilyenkor mérik fel a potenciális élő- és fészkelőhelyeket.

Hozzánk legközelebb Horvátországban él kolóniája – a fakó keselyű ugyanis telepekben költő faj –, de kaptunk már madarat Bulgáriából is. A keselyűvédelem egyik fontos mozzanata, hogy sok helyen rendszeresen etetik őket. Írtam már erről, mivel ez szép példa arra, hogy a tágabb értelemben vett és rendkívül népszerű madáretetés milyen eredményes lehet, mennyiben segítheti a vadon élő madarak fennmaradását (ITT olvashatod).  

Érdemes a következő hetekben fokozottan figyelni a ragadozókra, gyakrabban felnézni az égre, és ha köröző madarat látunk, nézzük meg, vajon nem keselyű-e. Ha igen, mindenképp lőjünk róla egy képet, ugyanis a keselyűk – bár egyre gyakrabban látogatnak hozzánk – továbbra is ritkaságnak számítanak, s így előfordulásuk hitelesítéséhez továbbra is szükség van fényképre. Ilyen esetben a minőség nem számít, csak a madár rajta legyen!

Hozzászólásokhoz gördülj a lap aljára!


http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarritkasagok-ritka-madarak-magyarorszagon/sujtasos-futyulolud-magyarorszagon/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarakrol-mindenkinek/legszebb-ludfaj-vorosnyaku-lud-hazaja-lettunk/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarakrol-mindenkinek/szajko-erdotelepites-madarvonulas-nem-minden-az-aminek-latszik/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madaretetessel-kapcsolatos-irasok/mikor-etessuk-madarakat/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarakrol-mindenkinek/fejtorest-okoz-baratpapagaj-europaban/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarakrol-mindenkinek/uj-madarfaj-magyarorszagon-lazurcinege/

http://https://centauriweb.hu/archiv/madarakrol/madarakrol-mindenkinek/alaszkai-madar-nyaral-magyarorszagon/

 

5 Comments:

  1. Bízzunk benne, hogy itt nem vadásszák le, mint anno Albániában a sok énekessel együtt. Ahogy Franzen ír, erről is, kinyílik a bicska……

    • Nem valószínű, a korábbi keselyűk is rendben hazatértek a horvátországi költőhelyeikre. Egyébként tegnap újabb helyen láttak egy madarat! – kíváncsi vagyok, lesz-e folytatás, az időjárás kedvező, meleg van, déli szél, szóval könnyen jönnek, ha akarnak. 🙂

  2. Bízzunk benne, hogy itt nem vadásszák le, mint anno Albániában!

  3. Húúúú……., jobb lesz, ha én csendben maradok, mert vagy egyszer sem küldöm le, vagy másfélszer. :D: 😀

  4. Ma vettem meg a “Tyúkeszűek-e a madarak?” -könyvet. Vajon lesz-e ebben keselyű?? 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük