
Hirtelen felindulás és a bőség zavara; e kettő együttállásáról van szó; hoztam egy döntést reggel; nem mondom, hogy be nem tervezetten, de hirtelen, talán mert az éjjeli nagytakarítás hatására fellélegeztem, és váratlanul fellobbant bennem egy jelentős többleterő, míg mindvégig ott volt bennem az is:
Micsoda abszurd karácsony lesz az idei!

Legyünk hát úgy együtt, valamiként, hogy évek múltán 2020 karácsonyáról ne csak azt mondhassuk el, mit nem csinálhattunk, hanem elmondhassuk azt is, mit csináltunk helyette!
A magam korlátos, írói „eszével” 😊 arra gondoltam, írjunk együtt egy karácsonyi történetet! Az legalább maradandó is!

Legyünk hát úgy együtt, valamiként, hogy évek múltán 2020 karácsonyáról ne csak azt mondhassuk el, mit nem csinálhattunk, hanem elmondhassuk azt is, mit csináltunk helyette!
A magam korlátos, írói „eszével” 😊 arra gondoltam, írjunk együtt egy karácsonyi történetet! Az legalább maradandó is!

Nem telt el két óra, de már körvonalazódik sok minden; ha jól érzékelem a történetünk valahol Európában játszódik majd vidéken, és pozitív végkifejletű romantikus sztori lesz napjainkban. Meglepő azonban, hogy a nemek kérdése billeg, az is lehet, hogy végül egy pár lesz a történet középpontjában.

Bármely regényről legyen is szó, a szövegfolyam perdöntő jelentőségű. Ha „csak” jellemeket, képeket, ötleteket hoznátok, és én azt a magam szájíze szerint valamiként összeraknám, akkor a közös írás még mindig közelebb állna a közös írás imitációjához, semmint a tényleges közösségi íráshoz. Ezért kérem, hogy hozzatok szövegeket!

Míg én összesítem a női főhősről írottakat, és elkészítem a hölgy profilját, ti adjatok formát, lelket Jack Daniel barátjának!
Danielről viszonylag sokat tudunk már, ott lehet a szemünk előtt, így talán könnyebb. Ugyanakkor ennyire nehéz feladat nem állt még előttetek. Itt ugyanis ügyelni kellene arra, hogy ne gyártsunk két hasonszőrű férfit.

A többség tetszését elnyerte az a javaslat, hogy Greg régészként valamit keresett északon, és eltűnésének hátterében is ez áll. Ezúttal igazán elereszthetitek magatokat. Tegyetek javaslatokat, mi legyen az, amit a mi jó kedélyű svédünk északon keres?

Ha pedig gleccseromlás és földcsuszamlás van, cseppet sem volna meglepő, ha női főhősünk újságíróként és fotóriporterként máris a helyszínen tartózkodna. Ezzel kapcsolatosan döntsünk gyorsan egy kérdésről. Amikor Daniel visszamegy a városba, és ott nyomozásba kezd, találkozzon-e Annával?

Ismerjétek meg Annát, a Norvégiában élő magyar nőt, aki hirtelen annyira körvonalazott lény lett, hogy szinte átüt a fantomképe a monitoron. Gratulálok! Nagyok vagytok 😊 Szóval. Ha valaki messze esik a cicababáktól, akkor Anna az. Nagyon is.

Greg ez idáig a leglazább figuránk. Míg Daniel visszafogott megjelenésében, vérmérsékletében és életszemléletében is, Anna pedig, a női főszereplőnk, egy karakán, öntudatos, néha harcias lány, addig Greg – a többiekhez mérten legalábbis – szinte már bohém. Kissé joviális alkat, vidám, életigenlő férfi, öltözködése ezzel összhangban laza, gyakran kimondottan hanyag

Bár ez az egyik legösszetettebb probléma, mégis a szavazás során hamar kialakult egy markáns kép. Viszonylag klasszikus, pozitív, romantikus történet van alakulóban. A főszereplőnk férfi, de rögtön hozzá kell tenni: e férfi legfőbb szerepe épp az, hogy megtalálja élete párját egy utazással és némi kalanddal fűszerezett, Európa északi részén, leginkább Norvégiában zajló történet során.

Jól állunk majdnem mindenben. Többen is jeleztétek, és én is érzékeltem, hogy hamar válhat nehezen követhetővé a folyamat, ezért hoztam létre ezt az oldalt, ami naprakészen frissítek majd. Ha bármelyik posztot, írást, szavazási lehetőséget keresitek, ezen az oldalon mindent megtaláltok majd. Annál is inkább szükség van erre, mert a Facebook-oldalra más tartalmak is kikerülnek, így még nehezebb visszatérni egy-egy korábbi szavazáshoz.

Úgy járunk el, mint a nyomozók – némiképp akkor is profilozást csinál egy szerző, ha – amint az normális 😊 – egyedül ír regényt. A profilozás kriminalisztikai kifejezés arra, amikor az ismert adatok és tények alapján igyekeznek felvázolni az elkövető jellemének főbb vonásait. A profilozás abban segít, hogy aztán könnyebb legyen meghatározni a nyomozás irányát, illetve nagyobb biztonsággal lehessen kiszámítani a gyanúsított következő lépéseit.

Mi a jelentősége madárritkaságok megfigyelésének? Van-e jelentősége egyáltalán?

A zsezse egy a csízhez némiképp hasonló, méretben megegyező, apró, csinos pintyféle, mely azonban a csízzel ellentétben kimondottan ritka.

Tegnap pedig Európa legritkább hattyúfaját, a kis hattyút észlelték Berettyóújfalunál

A tengeri sirályok közül is van egy, aki a többi tengeri sirályhoz képest is extrém „tengerimádó”. Hogyan lehetséges ez?

Jó jel, hogy a két megkerülés időben közel esik egymáshoz; arra utalhat, hogy ebben az időszakban akár többen is megjelenhettek nálunk.

Európa legnagyobb vagy egyik legnagyobb (a források eltérőek) állománya, a hortobágyi, körülbelül 600-800 párból állt...

Majdnem hihetetlen! Egy olyan ritkaság, mint amilyen a fehércsőrű búvár (Gavia adamsii), ismét felbukkant nálunk, ráadásul kétszer ugyanabban az évben!

Talán hihetetlen, de a vonulás időszakában néha extrém távolságokból is kapunk madarakat, kivételes esetben távoli földrészekről, így Észak-Amerikából is.

Ezek az észak-amerikai kóborlók szinte kivétel nélkül mindig nyugatról érkeznek, vagyis “átkelnek” az óceánon. Pontosabban erős szelek, rendszerint hurrikánok ragadják el őket Amerikai partjairól.

Gondoljunk csak arra, hogy kedvezőtlen körülményekre hogyan reagál egy növényfaj. Lassú fogyatkozásba, „haldoklásba” kezd, mely eltarthat évtizedekig is, így ez nehezebben érzékelhető és mérhető,
míg egy madárfaj egyik napról a másikra képes áthelyezni telelőterületét, fészkelőhelyét.

Rokona, a vékonycsőrű víztaposó szintén elenyésző számban vonul át Magyarországon, de többé—kevésbé rendszeres, viszont a laposcsőrű annyira ritka, hogy 1925 és 1996 között mindössze 11-szer látták nálunk.

Páran talán emlékeztek rá, hogy két éve ilyenkor nagy izgalommal figyeltünk egy rendkívül szép és titokzatos madarat, a rózsaseregélyt vagy pásztormadarat

Ilyen madarat eddig mindössze két alkalommal láttak Magyarországon, de nem csak ezért hozok hírt róla.

Évenként is változó, hogy melyik faj tisztel meg minket leginkább. Az idén az ékfarkú halfarkas a sláger.

A szirti fecske első magyarországi előfordulását hitelesítenie kell még az úgynevezett Nomenclator Bizottságnak, de ebben az esetben ez nem lesz gond, mivel első szirti fecskéinkről fotók is készültek.

Nem akármilyen hétvége volt ez. A tegnapi nap új madárfajt hozott Magyarországnak, de nem is akármilyen fajt

Érdemes a következő hetekben fokozottan figyelni a ragadozókra, gyakrabban felnézni az égre, és ha köröző madarat látunk, nézzük meg, vajon nem keselyű-e.

A feketetorkú szürkebegy első magyarországi megfigyeléséről írva megjegyeztem, hogy a madárka sajnos nincs jó állapotban

Talán túlzásnak tűnhetett, de íme, itt a bizonyíték,
egy madáretetőn akár olyan fajok is megfordulhatnak, amelyeket eddig nem figyeltek meg idehaza.

Az etetőket érdemes továbbra is alaposan figyelni, egyrészt, mert lazúr előfordulhat másutt is még (milyen szép volna egy második és harmadik hazai adat!), másrészt nemcsak ő bukkanhat fel, hanem újabb ritkaságok is. A lazúrcinegéről se hallott az etetősök zöme, de arról, aki a múlt héten bukkant fel egy etetőn, talán még kevesebben tudnak.

A pásztormadár bonyolult, számunkra és a tudomány számára is nehezen átlátható stratégiát követ.

A vadludak általában kevésbé dekoratív madarak, alapszínük szürke vagy szürkésbarna, de van egy, amely minden szempontból kilóg a sorból, ez pedig a vörösnyakú lúd.

A pásztormadár 2018-as beözönlését folyamatosan figyelemmel kísértem. A velük kapcsolatos posztokat, írásokat itt találjátok meg idősorrendben s egy helyen.

Sokan tudjátok már, hogy a sarki csér teszi meg vándorlásai során a legnagyobb távolságot. Egyes számítások szerint ez legalább 50.000 kilométer évente!

A fejér megyei Sárkeresztúron lassan már 2 hete egy alaszkai madárfaj nyaral, egy amerikai pettyeslile (Pluvialis dominica).

A két kutató rájött tehát, hogy az interneten ma már annyi videó van, akár a víztaposókról is, hogy terepi munka nélkül is kutathatók.

Tudtad, hogy ami most leszállt nálunk, az egy tökéletesen sima sztrádáról sem tud felszállni? Tudtad, hogy ez a madár annyira messziről jött, hogy rajta sincs a térképen?

Ez a madár még sosem fordult elő az országban, legalábbis nem tudunk róla, ám feltételezhető, hogy 1-1 példány elvetődik ide, a nagy kékcinkés időszakokban, Szibéria felől, de még senkinek sem sikerült bizonyítani az előfordulását.

Dicsfényben mutatják Martha Gellhorn figuráját, a haditudósítót, a spanyol polgárháború hősét, nem kis ideológiai elfogultsággal a háttérben, Maryt meg egyszerűen belökik Martha Gellhorn árnyékába.

1922-ben egy németországi egyetemen egybegyűltek a világ legjobb tudósai, hogy meghallgassanak egy 36 éves zsenit, aki nem sokkal a találkozó előtt kapott Nobel-díjat.

Egyes források szerint már az öngyilkosság terve is megfogant benne, amikor találkozott egy asszonnyal, akivel ugyanabban a házban lakott.

Sáh Dzsahán sahnak, a Taj Mahal építtetőjének sok felesége volt, de egyhez, Mumtáz Mahalhoz szenvedélyes szerelem fűzte.

Élt a ködös Albionban, a hetvenes évek elején egy kedves lány, bizonyos Liz Calder, akit jóval később nagyon megbántott egy barát.

Alfrédot kevesen ismerik, holott egy teázás során olyasmire jött rá, amely nélkül már el sem képzelhetnénk a világot.

Einstein első felesége, Mileva, értelmes, lenyűgöző nő volt, szintén fizikus, akivel azonban Einstein minősíthetetlen módon bánt.

Edvard Nordman, nyugalmazott svéd tengerész, miután bejárta a világot, egy trópusi sziget városkájában boltieladó lett. Ed 55 évesen úgy gondolta: ideje odébbállni.

Egy gróf a Nobel-díjas Konrad Lorenz tanítványa úgy gondolta: jó volna, ha Németország erdeiben ismét járna hiúz.