Ferenc pápa a környezetvédelemről is beszélt

Ferenc pápa Róma Vatikán környezetvédelem nők helyzete tanulás tudás

Ferenc pápa a környezetvédelemről, a nőkről és a tanulásról is beszélt

A környezetvédelemről, a nők szerepéről és a tanulás céljáról tartott beszédet Ferenc pápa szombaton a belgiumi Leuveni Katolikus Egyetem diákjainak.

Az egyházfő az 1425-ben alapított egyetem 600. évfordulójának megünneplésére érkezett az egyetem frankofón campusára, Louvain-la-Neuve-be. Beszéde a környezeti és társadalmi átalakulással foglalkozó mintegy ötven diák és fiatal tudós közötti találkozó keretében hangzott el. A diákok a látogatást megelőzően levelet küldtek a Vatikánba, és ebben olyan témáról tettek fel kérdéseket a környezeti és társadalmi átmenethez kapcsolódóan, mint az ökológiai szorongás, a társadalmi és környezeti válságok filozófiai és teológiai gyökerei, a társadalmi egyenlőtlenségek, a nők szerepe és a szolidaritás.


Beszédében a pápa a kereszténység és az ökológia kapcsolatáról azt mondta: a keresztény hit az egész emberiség közös otthonával összefüggésben a hálán, a küldetésen és a hűségen alapul.

“Hálát kell érezni a közös teremtett világért, amelyben nem urak, hanem vendégek és zarándokok vagyunk. Aki gondoskodik rólunk, az az Isten, aki e Földet teremtette.”

A keresztény ember küldetése a világban

az, hogy megőrizze a teremtett Föld szépségét és tovább művelje, fejlessze azt a jövő érdekében. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy mindez nem járhat sikerrel “ha a gőg, az erőszak és a rivalizálás megmarad az emberi tudatban”. Véleménye szerint a probléma forrása az emberi természet, “a mindig a gazdasági érdekeiket előtérbe helyező befolyásosok arrogáns közönye“, mert ebből fakad az ökológiai kérdés drámai sürgetése is.

Amíg ez a helyzet, addig minden felhívást elhallgattatnak, vagy csak annyiban hallgatnak meg, amennyiben az a piaci érdekeiknek megfelel. És amíg ez az érdek a legerősebb, addig közös teremtett világunk igazságtalanságot szenved. A teremtett világ ajándékának szépségéért felelősséget kell vállalnunk, a Földön mi csak házigazdák vagyunk, nem önkényurak. Választani kell a természet manipulálása vagy annak művelése között, és ez választás belső világunkat is érinti.”


A nők szerepéről az egyházban

Ferenc pápa úgy fogalmazott: “Az erőszak és az igazságtalanság súlya itt nagy, csakúgy, mint az ideológiai előítéleteké”. Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyház Isten népe, nem pedig egy multinacionális vállalat. “Isten népében a nők leányok, nővérek és anyák, ahogy a férfiak fiúk, fivérek és apák. Ezek azok a kapcsolatok, amelyek kifejezik, hogy Isten képmása vagyunk, férfi és nő együtt és nem külön-külön. Valójában a nők és a férfiak személyek, kezdettől fogva arra hivatottak, hogy szeressenek és szeretve legyenek.”.

“Azt hogy mi jellemzi a nőt, és mi a nőies, nem a konszenzus vagy az ideológiák határozzák meg, a méltóságot pedig egy olyan eredendő törvény garantálja, amelyet semmilyen emberi törvény nem írhat felül vagy vehet el”

E közös és megosztott méltóság alapján a keresztény kultúra különböző kontextusokban mindig megújuló módon dolgozza ki a férfiak és a nők hivatását és küldetését, valamint kölcsönös létüket a közösségben. Nem egyik a másik ellen, ellentétes igényekkel, hanem egyik a másikért.”

Az oktatás és tanulás céljáról

Ferenc pápa azt mondta: a tanulás az önismerethez vezető út, aminek oka és célja van, és ezeknek helyeseknek kell lenniük, mert az ember életének iránya függ tőlük. Figyelmeztetett, hogy a tanulás eredménye nem lehet az, hogy az ember “árucikké” váljon.

“Nem azért élünk, hogy dolgozzunk, hanem azért dolgozunk, hogy éljünk; ezt könnyű kimondani, de el kell köteleznünk magunkat amellett, hogy ezt következetesen a gyakorlatban is megvalósítsuk.”

Az egyházfő szerint a tanulás értelme, hogy az ember képes legyen másokat nevelni és szolgálni, és tudását a közjó szolgálatába állítsa. Ferenc pápa szombat délelőtt a koekelbergi Szent Szív-bazilikában tartott beszédet, és ebben ismét az egyházon belüli szexuális visszaélések belga áldozataihoz fordult, mint már korábban.

A visszaélések szörnyű szenvedést és sebeket okoznak, és a hit útját is aláássák “

Az erőszak egyik gyökere a hatalommal való visszaélésből ered, amikor a birtokunkban lévő pozíciót arra használjuk, hogy másokat eltiporjunk vagy manipuláljunk” – tette hozzá, megfogadva, hogy a katolikus egyház tanulni fog az áldozatoktól.

Forrás: MTI | Borítókép/illusztráció: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több környezetvédelem

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Újra nyitva a Rám-szakadék

A Pilisi Parkerdő Zrt. még áprilisban zárta le a Rám-szakadékot sziklaomlás miatt. Az eltelt időt arra használták, hogy a kirándulók feje fölé nyúló szikláknál új,…

1 hozzászólás

  1. Szép gondolatok.
    Láttam a Ferenc pápáról szóló filmet (Ferenc pápa-Buenos Airestől a Vatikánig) meg a “Két pápa “c. filmet is. Annak idején a II. János Pál pápa életét bemutató filmet is láttam, többször is. Jártam a szülővárosában Vadovicében is és a háza előtt álltam, ahonnan a fiataloknak beszélt. Képtelen vagyok elfogadni azt a dogmát, hogy teremtett világ, vagy hogy a cselekvő ember helyett az Isten gondoskodik rólunk pl. meg azt, hogy a Vatikán kincsei hogyan tükrözik a másokért hozott áldozatokat, vagy eszembe jut az a sok szalon keresztény aki ott ül az első sorban és térdepel a templomban, miközben otthon veri az asszonyt, vagy gyereket molesztál, vagy azok a történetek amik pl. Pannonhalmán is voltak , vagy az a dokfilm amiben egy bostoni oknyomozó újságíró csapat a papok által molesztált kisfiúkkal készített interjút felnőtt korukban és kiderült , hogy soha nem heverik ki ezt a traumát és örökre tönkre ment az életük- és hogy a legnagyobb amerikai városokban a köztiszteletben álló papok, bíborosok több mint 90 %- a gyerekmolesztáló és a Vatikán meg a pápa a takargatáson kívül nem tett semmit. Ismertem egye olyan fiatal papot akiről tudták mit csinál, de a feljebbvalói nem vették el tőle a hivatását, hanem odébb helyzeték…. Szóval én teljesen kiábrándultam és elfordultam- hiteltelen minden ami a katolikus egyházhoz kapcsolható- nem a tiszta keresztény élethez . Ha ez az ember már nem lesz, vajon aki követi, meg tudja e tartani itt Európában a hatalmát a katolikus egyház, vagy bárhol a világban- vagy végképp bedől. Azért az dicséretes, hogy fontos témákról beszélt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük