Bizonyos élőlények erősen kapcsolódnak egymáshoz. Így-úgy minden élő kapcsolatban áll a másikkal, ám vannak, akik egymás nélkül élni sem tudnak. Nemrégiben írtam arról, hogy a mellékhelységem ablakából búbos cinegét látni. Ő például a fenyvesekhez kötődik, én pedig nagyon kedvelem a fenyveseket épp úgy, mint a búbos cinegét. Többek között ezért, úgy 5-6 éve földlabdás lucfenyőket ültettem, egy helyen kört formáltam belőlük, gondolván: remek nyári „dolgozószobát” alakíthatok majd ki ott. Titokban azt reméltem, hogy idővel megjelennek azok a gombák is, melyek szintén a fenyőhöz kötődnek. Közülük az egyik igen gyakori, a környéken vannak „nénik”, akik szinte kizárólag azt szedik, nekem mégsem volt hozzá szerencsém soha. Mumusfajom – mert mindig kerestem, de sosem találtam.
Legutóbbi hozzászólások
- Ildiko - 2018.04.22. Szoba kilátással
KAPCSOLAT
A TOJÁS MINT MÉRNÖKI CSÚCSTELJESÍTMÉNY

"Olyasfajta átgondoltság ez, amihez hasonlót mi sosem leszünk képesek létrehozni, annak ellenére sem, hogy talán az ember az egyetlen faj, amely más fajok mérnöki megoldásainak elmélyült tanulmányozására képes. Ugyanis a természetnek van egy behozhatatlan előnye velünk szemben. Számunkra egy-egy mérnöki fejlesztés évtizedeket vesz igénybe, amely egyrész hosszú idő, másfelől töredéke annak az időnek, amit a természet évmilliók során fektetett a fejlesztéseibe. A mi időnkbe egyszerűen nem fér bele annyi teszt. Mert a természet is tesztek tízezrei és milliói során tökéletesítette rendszereit, így a bíbictojást is. De olyan sok teszttel, ami számunkra nem lehetséges."
Az a megtiszteltetés ért, hogy az NLCafé cikkében egy lapra kerültem a Guns N’Roses egyik zenészével és a kortárs amerikai irodalom egyik moguljával, Thomas Pynchonnal is 2018.03.21. 11:39

"A hazai irodalom másik híres rejtőzködője tulajdonképpen már nem is rejtőzködik annyira: szinte minden pályatársánál erőteljesebben van jelen a közösségi médiában, köztudott róla, hogy egy nagyobb földbirtokon él a Dunántúlon, és komoly madárrajongó, sőt kiállt már a közönség elé is, előbb külföldön, majd idehaza."
MEGLEPETÉS ÉS KEDVCSINÁLÓ :-) Egy újabb "torta" az eddigi eredményeinkből. 2018.03.19. 21:34

Természetesen még ezek az adatok is változni fognak, de annyit máris mondhatok: a saját több évtizedes megfigyeléseimmel szinte tökéletesen szinkronban van. Csak itt már azt mondhatjuk: ezeket az arányokat jóval nagyobb merítés rajzolja ki a számunkra, vagyis tudományos szempontból is nagyobb súllyal esnek latba. Fogadjátok szeretettel ezt a kis kedvcsinálót! Ha nem küldtétek még vissza az ívet, legyetek oly kedvesek, küldjétek! Annál is inkább, mert madáretető-térkép és egyáltalán madáretetőügyben hamarosan egy igen szép meglepetéssel szolgálhatok.
ÚJ RÉSZADATOK - 60 TONNA napraforgót használtunk fel, és úgy tűnik, bajban van a vörösbegy 2018.03.18. 18:59

A beérkező ívek feldolgozása gőzerővel folyik, nem túlzás azt mondanom, hogy megfeszített tempóban, de a feldolgozás így is sok időt vesz igénybe. Mindenesetre a dolgok jelenlegi állása szerint sok következtetésre lesz módunk, ha továbbra is ilyen ütemben jönnek az ívek. A feldolgozás előre haladásával régebben közzétett adatok is jelentősen módosultak. Így például korábban úgy tűnt, hogy átlagosan 9.000 forint körül költünk a madarainkra. Az új számok szerint egy szezonban átlagosan 14.000 forintot fordítunk rájuk (14.051), ez azt jelenti, hogy
csak azok, akik regisztráltak kb. 21 milliót költöttek el az idén.
A "PSZICHOPATA" - Avagy karvaly a Trabantban :-) Arról, akire a legtöbben emlékeznek 2018.03.17. 20:46

"Aki madarakat etet, szinte biztosan találkozott karvallyal, még ha nem ismerte fel, akkor is. Erről tanúskodnak a madáretetős kérdőívek is. Arra a kérdésre, hogy melyik volt a legemlékezetesebb esetetek a madáretetőn, meglepő gyakorisággal említettétek a karvalyt, sőt a legkedvesebb madarak közé is felkerült :-) Épp ezért gondoltam, mesélek róla pár dolgot."
ÚJ és MEGLEPŐ részeredmények a kedvenceinkről. Hála nektek! 2018.03.16. 15:06

"Ez a diagram két dolgot is látványosan demonstrál. Az egyik az, hogy a madáretető népe mennyire színes!
Meggyőződésem, hogy a madarakat etető ember TERMÉSZETénél fogva a tarkaságot szereti. Ki ne akarná, hogy az etetőjén felbukkanjon még egy új madárfaj?
Ez az igazi sokszínűség! – amit az ökológia diverzitásnak mond. A másik, ami nagyon látványos, és ami annak ellenére meglep, hogy ha jobban átgondolom a dolgot, várható volt: milyen sokfélék vagyunk. Ez valami leírhatatlanul szép. És akkor nincsenek még itt az indoklások. Ugyanazt a madarat két tucat különböző dolog miatt kedveljük. "
GALILEI UTÓDAI "...mécsként pislákoltok az Univerzum szupersötétjében" - 2018.03.10. 1:44

mégis ott vagytok a Tejút örvényében, mécsként pislákoltok az Univerzum szupersötétjében, s csak azért gyújthattak életre titeket, mert a Föld szelíd és kitartó, és nem áll meg. A Hold sem lassít, és nem zuhan le rátok. A Nap sem hűl ki hirtelen. A szív sem hagy cserben álmotokban, s nem áll le, pedig: Föld, Hold, Nap és szív is örömmel pihenne. Ki kérte a Földet: „Ne állj meg ma éjjel!” Ki könyörgött a Holdnak: „Ma még ne zuhanj rá a Földre!”
Legalább másfél millió madárról gondoskodtunk! Itt az ÚJ MADÁRETETŐ-TÉRKÉP 2018.03.07. 18:04

Erre egyenként és közösen is büszkék lehetünk!
De most jönne a java. Ezek egyrészt megközelítő számok, tehát előttem áll az a feladat, hogy minden etetőt felvigyek egy olyan adatbázisba, amely halál pontos számokat ad (ez már folyamatban). A könnyebb kezelhetőség végett minden regisztrált etetőhely kap egy „fantázianevet”, amelyről mindenki értesítést kap.
80.000 embert terelnek el néhány mezei pacsirta miatt! 2018.03.07. 9:42 FRISS ÉS ÚJ

Páran talán felfigyelnek arra, hogy bármerre járunk, bárhová érkezünk is, élnek-élhetnek ott mások is. Az üzenet jó: Ne taposs le mindent! És bár erről nem szól a fáma, de kódoltan ott van az az üzenet is, amire én is gyakran, sok helyzetben hivatkozom: a pacsirta volt ott előbb. Ez pedig csaknem minden fajról elmondható, minden olyan területen, ahová az ember beteszi a lábát.
Hány cinege jár egy etetőre? Fogas kérdés, de nem teljesen lehetetlen a megválaszolása. 2018.03.02. 9:59

gyűrűzést eredetileg arra találták ki, hogy megtudjuk, hová vonulnak a madarak, ám ennél jóval többre képes. Mit gondoltok, azon az etetőn, ahol 70 széncinegénél többet sosem láttam, hányat fogtunk? Pontosan 555-öt!! Vagyis – szemben a megfigyelésekkel – minimum 555 széncinege járt az etetőn. De a helyzet ennél is bonyolultabb.
"Csak most kezdek megérteni valamicskét a természet, a növények, fák, négylábúak, madarak, halak és rovarok lényegéből." 2018.03.02. 16:39

"Mire 80 leszek, még messzebbre jutok és 90 éves koromban behatolok a dolgok titkaiba. 100 évesen bizonyára elérkezem majd a legmagasabb mesterségbeli tudás stádiumába, és mire 110 leszek, minden, amit alkotok, minden pont és vonás élővé válik. Aki addig él, ameddig én, megláthatja, hogy betartom a szavamat."
Térélémény és zene barangoláshoz szombat estére 2018.03.03. 21:18

"...háton fekve bámultam a csillagokat, s úgy gondoltam, most, ahogy itt fekszem, igazolást nyer a világegyetem tágulásáról szóló tan, mivel látom, tisztán látom, ahogy tágul a kozmosz, nem, nem a szokott szédülés jön rám, hanem látom tágulni az eget, méghozzá hihetetlen gyors tágulás ez, és persze tudom, mert hülye azért nem vagyok, hogy veszélyes így feküdni, akkor is, ha úgy érzem, egyáltalán nincs hideg..." (In vitro veritas)
Sosem volt ez időszerűbb, mint amilyen időszerű lesz a következő napokban. Most kell belehúznunk. OSSZÁTOK! :-) 2018.02.25. 14:41

Most van szükség leginkább a madáretetőkre. Több okból is. Először is a telelés pokoli próbatétel az apró madaraknak. Másodszor: főként az olyan extrém télben, ami a következő napokban köszönt ránk. Végül: a tél végére a természetes tartalékok teljesen kimerülnek, így még kedvező körülmények között is bajba kerülhetnek.
A legjobb rántott gomba van belőle! A rizike nálunk elég megosztó gomba, férjem nem szereti enni, csak szedni. Szerencsémre a közelünkben van egy kis fenyves, így amikor minden körülmény megfelelő a gombáknak, akkor rengeteg rizike is van benne. Viszont Te nagyon szerencsés vagy, hogy saját háztájidban még óriás pöfi is van!
JÓ, hogy azt írod, “megosztó” gomba. Én eddig csak dicshimnuszokat hallottam róla, de amikor elkészítettem életem első rizikéjét, kicsit csalódtam. Bevallom. Pedig imádom a gombát
Nem tudom, volt valami nekem furcsa, kesernyés mellékíze (de abszolút fiatal, frissen szedett rizikét készítettem el). Lehet, egyszer még nekifutok, de első blikkre nem jött be annyira.
“Valami furcsa és megmagyarázhatatlan”😊 (film cím)