Az eltévedt hegy | A Somló | 1.

Somló

Az eltévedt hegy | A Somló | 1.

Fotók: Centauri



Talán túl könnyen mondjuk: „ez egy gyöngyszem”. A Somló viszont bizonyosan az. Gyöngyszem. Eltévedt hegy. Sziget. Vagy három az egyben. Vagyok is szerelmes ebbe a magányos, rég kihűlt kis vulkánba

Akkor szerettem belé, amikor azt olvastam, hogy egy szőlőfajta kizárólag ott él. A nagy világfajták – cabernet sauvignon, pinot noir, chardonnay – sokfelé adnak remek bort, épp ettől váltak világfajtákká, de a juhfark sokáig egyedül ezen a hegyen élt. Amikor áttelepítették a Balaton-felvidékre, hamar kiderült: igazán csak a Somlót szereti. Ennek egyik magyarázata, hogy a juhfark azon a kicsi, formás hegyen alakult ki. Itt már a rómaiak is bort készítettek, talán ők ültették az első töveket.

Egyes források szerint a juhfark eredete visszanyúlhat 3000 évre is!

Összecsiszolódott a heggyel; azokkal a talajbéli adottságokkal és klimatikus viszonyokkal, melyek közül nem is látunk mindent pontosan – a juhfark viszont érzékeli. Vadonélő növényeknél is ismert ez, ökotípusnak mondják. Ha a nádat az egyik mocsárból áttelepítem a másikba, koránt sem lehetek biztos abban, hogy megmarad. Még a leginkább hasonló mocsarak sem azonosak egészen, és ezeket a nüánsznyi eltéréseket a nád detektálja. Így tesz a juhfark is. Van valami abban a hegyben, amitől egészen különleges. Amikor először jártam ott, rögtön tudtam ezt. Ha nem olvastam volna róla, akkor is tudtam volna. Méghozzá csalhatatlanul. Tanúhegy, akár a Badacsony, de a balatoni tanúhegyektől távol, egyedül áll.

Egyszer olyan, mint aki eltévedt. Máskor úgy tűnik, szándékosan „parkol” a többiektől távol – így is jelezve: ő nem egy a sok közül 

Bárhogy is, a Somló borát tartották a nászéjszakák borának, fiú utód nemzését leginkább elősegítő italnak. Somlói (ahogy régen mondták: somlai) a Vatikán misebora is. De minderre akár legyinthetünk is. Viszont ha ott jár az ember, lehetetlen nem látni: a Somló egy sziget. Átvágunk az őt övező síkságon – szántók, mezők, kukoricatáblák – a teljesen kontinentális környezetben, de a hegy lábánál már mediterrán hangulat árad szét a vérben. Nem kell sokat kapaszkodni felfelé, hogy a délvidék-hangulat ne csak utánérzés legyen, hanem színtiszta mediterrán varázslat.

Tegnap is gyakran gondoltam arra, hogy ennél délvidékibb tájon még sosem jártam.

A dalmát tengerpart nagy része ehhez képest észak! Talán túl könnyen mondjuk: „ez egy gyöngyszem”. A Somló viszont bizonyosan az. Gyöngyszem. Eltévedt hegy. Sziget. Vagy három az egyben. Vagyok is szerelmes ebbe a magányos, rég kihűlt kis vulkánba. 

(A Somló legalább három, markánsan különböző szintből áll. Most azokból válogattam, melyek az első szintet, a szőlők szintjét mutatja.)

Hozzászólásokhoz gördülj a lap aljára!

FORRÁS

Somló (Fotó: Centauri) Nincs színezve, ez ilyen volt!



Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több bor

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Jack London, a szőlő, a bor és Tokaj

    A tokaji komoly, elegáns és titokzatos ragyogásán át azt üzeni: még ha úgy adódik is, hogy sovány talajon élsz, a vízért és ásványi anyagokért pokoli…

    még több utazás

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    6 hozzászólás

    1. Nekem is bakancslistás. Még mindig.
      A képek gyönyörűek! ❤ Még mindig.

      Jöhet a többi kép a 2. részben! 🥰

      1. Author

        Holnap ugyanebben az időben érkeznek! Azért hozom most ezeket elő, mert októberben szeretnénk kicsit borvidékezni, borozni. Ha minden jól megy, holnap kis kiruccanást is teszünk egy csodaszép borvidékre.

          1. Author

            Mennyire tudod, mi az ábra: Szlovénia

            1. 🙂 Csak megérzés volt.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük